Bloog Wirtualna Polska
Są 1 277 074 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

PAPILLON

czwartek, 04 czerwca 2009 9:03
Bardzo podobają mi się te psiuczki, więc dodam ich foty.
Zdjęcie psa rasy papillonPies rasy papillon -
Pies rasy papillon - Papi
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

RATLEREK- (PINCZER MINIATUROWY LUB PIES SARENKA)

czwartek, 04 czerwca 2009 8:58
Pinczer miniaturowy (nazywany także Ratlerek), to popularna rasa psów, coraz częściej kupowanych jako „maskotki" głównie ze względu na swoje charakterystyczne niewielkie rozmiary. W rzeczywistości, ratlerki to bardzo energiczne i żywiołowe psy, lubiące towarzystwo ludzi i innych zwierząt. Są to zwierzęta ciekawe świata i otoczenia, bardzo lubią podróżować ze swoim właścicielem, źle znoszą samotność, stąd niezwykle istotnym w hodowli tej rasy staje się zapewnienie psu dużej ilości ruchu. Pinczery miniaturowe są czujne, bystre i odważne dlatego, pomimo małych wymiarów ciała sprawują się doskonale jako psy pilnujące.

Wygląd rasy Pinczer miniaturowy
Ratlerki to psy niewielkich rozmiarów, o wadze w granicach 3,5-6 kg i wysokości w granicach 25-30 cm. Są to psy dobrze zbudowane, muskularne, pomimo małych gabarytów przywodzące na myśl dobermana. Sierść ratlerków jest krótka, gęsta i lśniąca, nie wymagająca strzyżenia i czasochłonnej pielęgnacji, umaszczenie jednobarwne: czarne podpalane, lub rude w różnych odcieniach. Uszy spiczaste, stojące lub złamane, w kształcie litery „V".

Zachowanie ratlerków
Ratlerki to towarzyskie i żywiołowe psy niezwykle przywiązujące się do swojego właściciela. Zazwyczaj są nieufne w stosunku do obcych. Świetnie wyczuwają nastrój właściciela i dzięki swojemu żywiołowemu temperamentowi , często stanowią pocieszenie w trudnych sytuacjach. Nie można im jednak pozwolić na zbyt wiele i należy trzymać dyscyplinę psa, gdyż ratlerki mogą przejmować kontrolę nad swoim panem, narzucając mu swoją wolę.

Chciałam jeszcze dodać od siebie, że ratlerki kosztują bez rodowodu ok. 400 zł, a z rodowodem ok.1500 zł. Ja też zastanawiam się na kupnem tego psa i jeszcze moja koleżanka ma takiego pinczerka i jest brązowy, ponieważ u tych ras jest różne umaszczenie.
Podziel się
oceń
1
0

komentarze (4) | dodaj komentarz

PSIE ABC- CZYLI PSI ALFABET OD A DO Z

niedziela, 24 maja 2009 19:54
A jak amstaf
Zdjęcie psa rasy amstaf
B jak beagle
Zdjęcie psa rasy beagle
C jak chart afgański
Zdjęcie psa rasy chart afgański
D jak dalmatyńczyk
Zdjęcie psa rasy dalmatyńczyk
E jak eurasier
Zdjęcie psa rasy eurasier
F jak foksterier szorstkowłosy
Zdjęcie psa rasy foksterier szorstkowłosy
G jak gończy hiszpański
Zdjęcie psa rasy gończy hiszpański
H jak hawańczyk
Zdjęcie psa rasy hawańczyk
I-
J jak jamnik
Zdjęcie psa rasy jamnik
K jak kishu
Zdjęcie psa rasy kishu
L jak landseer
Zdjęcie psa rasy landseer
M jak maltańczyk
Zdjęcie psa rasy maltańczyk
N jak nagi pies meksykański
Zdjęcie psa rasy nagi pies meksykański
O jak owczarek maremmano
Zdjęcie psa rasy owczarek maremmano
P jak papillon
Zdjęcie psa rasy papillon
R jak ratlerek
Zdjęcie psa rasy ratlerek
S jak shih tzu
Zdjęcie psa rasy shih tzu
T jak terier irlandzki
Zdjęcie psa rasy terier irlandzki
U-
W jak west highland white terrier
Zdjęcie psa rasy west highland white terrier
Y jak yorkshire terier
Zdjęcie psa rasy york
Z-

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

SZNAUCER MINIATUROWY (MINIATURKA)

niedziela, 24 maja 2009 10:55
Sznaucer miniaturowy - rasa psów, należąca do grupy pinczera i sznaucera, molosowatych, szwajcarskich psów pasterskich i innych ras. Jest zaklasyfikowana do sekcji psów typu pinczera i sznaucera - w podsekcji sznaucery.

Pochodzenie rasy [edytuj]

Sznaucer miniaturowy wywodzi się od małych psów o szorstkim owłosieniu, których używano do stróżowania przy gospodarstwach wiejskich na południu Niemiec i Szwajcarii już w XIX wieku. Wówczas pies ten nazywany był szorstkowłosym pinczerem karłowatym. Ten typ psa odznaczał się dużą czujnością i skutecznością w tępieniu gryzoni. W XIX wieku sznaucery miniaturowe i affenpinczery były traktowane jako jedna rasa. Jednak affenpinczer posiada cechy psa karłowatego, których sznaucer miniaturowy nie powinien mieć. Do rozdzielenia tych dwóch ras ras przyczynił się kynolog Josef Berta w 1899, i od tego momentu na wystawach oceniano dwie odrębne klasy: miniaturowego pinczera szorstkowłosego oraz pinczera małpiego.

Budowa i wygląd [edytuj]

Sznaucery miniaturowe stanowią pomniejszenie większych sznaucerów. Miniatura nie powinna mieć defektów ras karłowatych (np. kulista czaszka, wyłupiaste oczy, cienka kość, krótka, spiczasta kufa). Sznaucer miniaturowy musi być zwartym, grubokościstym psem, o kwadratowej sylwetce.

  • Głowa - długa, mocna, stanowi połowę długości grzbietu. Kulista czaszka jest wadą.
  • Czoło - płaskie, guz potyliczny niewidoczny.
  • Kufa - długa, w formie ściętego klina. Stop powinien być wyraźnie zaznaczony. Krótka, spiczasta kufa jest wadą.
  • Oczy - ciemne, nieduże, owalne, osadzone frontalnie. Wadliwe jest oko duże, okrągłe, a w szczególności wyłupiaste.
  • Uzębienie - kompletne, zgryz nożycowy. Zęby są duże, białe i zdrowe. Zbyt małe, źle wykształcone, noszące ślady przebytych chorób są wadami.
  • Uszy - wysoko osadzone, załamane w połowie, mają kształt litery V, przylegają wewnętrzną krawędzią do głowy. Dawniej uszy były kopiowane, obecnie jest to zabronione.

Szata sznaucera miniaturowego składa się z miękkiego podszerstka i twardego włosa pokrywowego. Włos pokrywowy powinien być twardy i gęsty na całym ciele, a niekręcony i nie nastroszony. Przy dotyku powinien sprężynować. Na kufie i nad oczami jest dłuższy i tworzy typową brodę i krzaczaste brwi. Standard przewiduje cztery rodzaje umaszczenia sznaucerów miniaturowych: czarne, czarno-srebrne, "pieprz i sól" i białe.

Charakter [edytuj]

Sznaucer miniaturowy ma temperament i zachowanie małego psa, charakterem natomiast jest zbliżony do sznaucera średniego. Psy tej rasy są wierne i mocno przywiązane do swojego właściciela. Główne cechy sznaucera miniaturowego to inteligencja, pewność siebie, wytrwałość i czujność. Jest psem do towarzystwa, nadaje się również na psa stróżującego. Dobrze znosi warunki miejskie.

Zdrowie i pielęgnacja [edytuj]

Sznaucer miniaturowy jest odporny na warunki pogodowe i wiele chorób. Rzadko występują u nich także choroby wrodzone. Czasem mogą mieć problemy ze skórą, w starszym wieku podatne są na jaskrę. Często chorują też na nerki.

Sznaucer miniaturowy wymaga regularnego szczotkowania i trymowania.

Szczenię sznaucera miniaturowego
KONKURS
http://www.ziziblack.pl/foto/black%20wiki.jpg
JAKI TO SZNAUCER?
Na odpowiedź czekam w komentarzach. Za poprawną odpowiedź 3 komentarze.
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

OWCZAREK NIEMIECKI (WILCZUR)

niedziela, 24 maja 2009 10:41

Rys historyczny

Kiedy w Europie Środkowej rozwinął się ruch kynologiczny, a jednocześnie rozwój miast pociągnął za sobą wzrost przestępczości, zrodziło się zainteresowanie psem służbowym. W Niemczech utworzono związek, którego celem było popieranie hodowli psów owczarskich, w których widziano dobry materiał na psa służbowego dla wojska i policji. Związek ten nazywał się Phylax.

Po ośmiu latach działalności Phylaksu powstał nowy związek, utworzony przez rotmistrza Maxa von Stephanitza 3 kwietnia 1899 roku. Kiedy Von Stephanitz wraz ze swoim przyjacielem Arturem Mayerem był w Karlsruhe na wielkiej ogólnokrajowej wystawie hodowlanej, ich uwagę zwrócił jeden z prezentowanych na tej wystawie psów. Był to pracujący owczarek w typie pierwotnym, silny, wytrzymały i sprężysty. Pies nazywał się Hektor Linksrhein i stał się nowym nabytkiem Von Stephanitza do jego psiarni w Grafrath. Hodowca nadał mu nowe imię Horand von Grafrath i zarejestrował go pod numerem 1 w księdze hodowlanej owczarków niemieckich.

Właściciel psa opisał go słowami: "Horand ucieleśniał dla entuzjastów rasy spełnienie ich najdroższych marzeń. Był to pies, jak na te czasy, duży (61 cm), o potężnej budowie, pięknych liniach i szlachetnej głowie. Był silny i sprężysty, jak stalowy drut. Jego wspaniałej budowie odpowiadał charakter. Horand był cudowny w posłusznej wierności dla swego pana, był prostolinijny i szczery. Miał naturę gentlemana, połączoną z nieograniczoną pasją życia i pracy. Mimo że nie przeszedł gruntownej tresury w młodym wieku, był przy boku swego pana uważny na jego najmniejsze skinienie. Pozostawiony sam sobie, stawał się skończonym rozrabiaką i niepoprawnym prowokatorem bójek. Zawsze dobrze usposobiony wobec spokojnych ludzi, nieufny, ale nieulękły wobec obcych, uwielbiał dzieci. Jego błędy w zachowaniu były wadami wychowania, nigdy skłonnościami charakteru. Horand cierpiał po prostu na nadmiar niespożytej energii, był szczęśliwy i wniebowzięty, kiedy ktoś się nim zajął - był wtedy najszczęśliwszym z psów."

Max von Stephanitz swoje założenia hodowlane oraz doświadczenia związane z tym przedsięwzięciem opisał w monografii Der Deutsche Schäferhund in Wort und Bild.

Od chwili odkrycia Horanda, Von Stephanitz i jego współpracownicy rozpoczęli poszukiwanie suk, w których występowały elementy zbliżone do Horanda, aby rozpowszechnić jego typ. Wstępnie selekcjonowano szczenięta tuż po urodzeniu, a końcowa selekcja następowała w wieku, kiedy ich charakter, temperament i budowa mogły być ostatecznie zakwalifikowane.

Hodowlę owczarka niemieckiego budowano na Horandzie i jego potomkach, stosując inbred i ostrą selekcję potomstwa. Nowa krew do chowu wsobnego była wprowadzana przez suki, zawsze jednak pochodzące z użytkowych gniazd pasterskich. W wyniku chowu krewniaczego i upodobań niektórych hodowców do dużych psów, hodowla owczarka przybrała w pierwszym ćwierćwieczu XX stulecia nie taki kierunek, jaki obrali założyciele rasy. Około 1925 roku psy tej rasy, jako całość, stały się wysokie, kwadratowe i niezgrabne, brak im było cech, które były wymagane przez Stephanitza jako ideał. Notowano ponadto coraz więcej wad charakteru oraz mnożyły się braki w uzębieniu. W roku 1922 Max von Stephanitz wprowadził system regularnych przeglądów licencyjnych, na których analizowano i przeprowadzano surową krytykę, każdego kandydującego do rozpłodu psa, z dokładnym opisem i poleceniem, jak go hodować.

W roku 1925 odbyła się we Frankfurcie nad Menem wystawa, na której poddano surowej ocenie owczarki i wyselekcjonowano osobniki, mające mieć od tej pory najsilniejszy wpływ na kształtowanie rasy według założeń Von Stephanitza. Zwycięzcą wystawy został pies Klodo von Boxberg.

Wygląd

Owczarek niemiecki
14. tygodniowe szczenię owczarka niemieckiego. Widoczne położone ucho, które nie jest wadą u szczeniąt.
Owczarek niemiecki o czarnym umaszczeniu z białym znaczeniem na piersiach.

Głowa

Proporcjonalna do wielkości tułowia (długość około 40% wysokości w kłębie). Sucha o umiarkowanej szerokości między uszami. Długość mózgowioczaszki równa się około 50% całej długości głowy, szerokość mózgoczaszki u psa nieco większa, a u suki nieco mniejsza niż jej długość. Czaszka widziana z góry stopniowo i równomiernie zwęża się od od uszu ku wierzchołkowi nosa.Czoło nieznaczne wypukłe ze słabo widoczną bruzdą.Krawędź czołowa słabo zaznaczona ukośnym przejściem od czoła do grzbietu nosa. a mocna, długa, sucha. Grzbiet nosa jest prosty o linii prawie równoległej do przedłużonej linii czoła. Policzki lekko zaokrąglone, nie wystające. Szczęki i żuchwa silnie rozwinięte. Wargi suche, dobrze przylegające. Uzębienie mocne i pełne (42 zęby: 20 w szczęce i 22 w żuchwie). Zgryz nożycowy z dobrze przylegającymi do siebie siekaczami szczęki i żuchwy. Oczy są średniej wielkości w kształcie migdału, osadzone lekko skośnie, nie wyłupiaste, o barwie dostosowanej do umaszczenia, możliwie ciemne. Uszy średniej wielkości, wysoko osadzone, szersze u nasady, stojące, prosto trzymane, ostro zakończone, z małżowiną skierowaną do przodu [1]

Szata i umaszczenie [edytuj]

Umaszczenie najczęściej spotykane u owczarków niemieckich to czarne podpalane, czarne z rudym, brązowym, czerwonym, płowym lub jasnoszarym podpalaniem, czaprakowate wilczaste, żelaziste, od jasnoszarego do ciemnoszarego, czerwonożółte, czerwonobrązowe z siodłem, czaprakowate, wilczaste, ciemno-wilczaste; jednolite bądź z regularnymi czerwonobrązowymi do białoszarych oznakami, mała biała plamka na piersi i palcach lub bardzo jasne umaszczenie wewnętrznej strony nóg dopuszczalne, choć niepożądane. Dopuszczalne jest także umaszczenie całkowicie czarne.

Maść szczeniaka można ustalić ostatecznie dopiero po zmianie okrywy pierwotnej na wtórną, po zakończeniu porostu włosów pokrywowych. U owczarków długowłosych (wykluczanych z hodowli FCI) zdarza się maść blue sable (niebieska podpalana). Wykluczone z hodowli są też osobniki białe (albinosy), czarne lub kremowe, choć są uznawane w klubach ras. Istnieją także owczarki niemieckie szorstkowłose, również nie uznawane przez FCI.

Szata składa się z sierści podwójnej, z podszerstkiem. Włos okrywowy jest prosty, gęsty, twardy i mocno przylegający. Podszerstek obfity i miękki. Na głowie, przedniej stronie nóg i łapach włos dość krótki. Na szyi, zadzie, tylnych partiach nóg włos dłuższy, bardziej obfity i gęsty. Owczarek niemiecki linieje 2 razy w roku.

Zachowanie i charakter

Owczarki niemieckie cechuje wysoki stopień posłuszeństwa oraz zdolność do szybkiego uczenia. Są lojalne, odważne, przywiązane do rodziny, odporne na warunki atmosferyczne. Rasa charakteryzuje się inteligencją i bystrością.

Zdrowie i pielęgnacja

Przeciętna długość życia psów tej rasy to ok. 13 lat. Spotykanymi schorzeniami u owczarków niemieckich są:

  • dysplazja stawów biodrowych
  • przerost gruczołu krokowego (prostata)
  • zmiany alergiczne
  • dysplazja stawów łokciowych

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

CHIHUAHUA

sobota, 23 maja 2009 9:07

Teraz nie będzie opisu tylko wady i zalety:

WADY
- chalasliwe
- długowłose są paskudne
- Za małe!
- rzepki kolanowe oczy
- są drogie ok.2000
- paris hilton ma takiego
- czlowieka nie obroni
- Mają choroby oczów
- piskliwie szczekają
- musi żyć w domu
- mają delikatny żołądek


ZALETY
+ małe ciałko-wieeelkie serduszkoo
+ lubi się bawić
+ bardzo lubi dzieci
+ idealne do torebki
+ kochane,cudne,nie wymagaja zbyt wiele tylko zeby je KOCHAC
+ Są spokojne przyjacielskie madre a zarazem małe
+ Kochają ludzi nie tylko swych właścicieli
+ Są bardzo rzadko spotykane, bardzo kochane, lubią grzać w nocy...:)
+ Są maleńkie, słodziutkie i urocze!!
+ Są wyjątkowe...
+ są najmniejsze ze wszystkich psów
+ Można je trzymać w bloku i w domu
+ Kochanie psiaki nie wielkich rozmiarów nadają się dla pań z torebkami ponieważ torebka na ramie z pieskiem i po kłopocie z wychodzeniem na spacer!
+ są piękne!
+ mała,słodka prześliczna idealna dla dzieci
+ mają piękne oczka
+ są cudowne,słodziudkie,małe,miłe w dotyku i kochają ludzi
+ Chihuahua mimo, że są małej wielkości jak mogą próbują pomo swoim właścicielom w potrzebie, mają wielkie serce!!! :)
+ odważny

Nie wytykajcie mi błędów, które w tym są, ponieważ nie ja to pisałam. Jeśli ktoś z Was ma chihuahuę, to proszę, napiszcie w komentarzach jeśli z czymś nie zgadzacie, albo na piszcie na www.psy.elk.pl bo stąd to brałam.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

YORKSHIRE TERRIER

sobota, 23 maja 2009 8:51

Sylwetka: dobrze związany tułów, prosty grzbiet. Wysokość w kłębie: 25 cm. Idealna waga: do 3,1 kg. Głowa: mała, z niezbyt długą kufą; trufla nosa czarna. Oczy średniej wielkości, ciemne, o zmyślnym spojrzeniu. Uszy: stojące, małe, w kształcie ,,V", bardzo wysoko osadzone. Ogon: obficie owłosiony, przycinany. Szata: włos prosty i bardzo długi (dłuższy niż wysokość psa w kłębie), cienki i jedwabisty. Umaszczenie: ciemnostalowo-niebieskie od tyłu głowy do nasady ogona, podpale na pozostałych częściach. TEMPERAMENT: żywiołowy i wesoły; nie daje się zastraszyć ani przez inne psy, ani przez obcych. Znakomitypies do towarzysta, uwielbia być w centrum zainteresowania. PIELĘGNACJA: wymaga wyczesywania dwa razy w tygodniu, częstych kąpieli i regularnego przycinania końcówek włosa. UŻYTKOWOŚĆ: do towarzystwa.Nasze psy


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

UWAGA

sobota, 23 maja 2009 8:22

Nie będzie to blog o wszystkich zwierzętach domowych, tylko o psach, kotach i ewentualnie o chomiczkach (ale o chomikach naprawdę sporadycznie). Codziennie będą się tu ukazywać conajmniej 2 nowe notki, a wakacje około 3,4 notek. Zmienię tytuł bloga na ,,Podaj łapkę". Uwaga sa też konkursy z fotek, za dobrą odpowiedż daję 5 komci. UWAGA!!!!!!!!!!!!!! Nie wszystkie notki są mojego autorstwa. Gdy będę takie które ja sama napisałam, powiem o tym w tej akurat nocie.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

Shih Tzu

piątek, 22 maja 2009 13:53
Psy rasy Shih Tzu (nazywane także Shi tsu) to małe pieski w wielką duszą. Ze względu na ich charakterystyczny wygląd oraz charakter zdobywają sobie wiele sympatyków, którzy chętnie nabywają te niepozorne zwierzaki. Shih tzu wywodzą się z Tybetu, gdzie hodowane były w pałacach, świątyniach oraz klasztorach. Później przeniesione zostały także na dwór chiński. Tłumacząc z tybetańskiego, shih tzu to „lwi pies" i te dwa słowa chyba najlepiej oddają naturę tej rasy. Shi tsu to psy inteligentne, ruchliwe, towarzyskie, łatwo przywiązujące się do swoich właścicieli, ze względu jednak na swoją wrodzoną niezależność, niedoświadczonym hodowcom, którzy pozwolą psu na zbyt wiele, mogą przysporzyć kłopotów. Są to psy o dużym temperamencie, silne, zuchwałe. Wymagają dużo pielęgnacji.

Wygląd rasy shih tzu
Shih tzu to psy małych rozmiarów, o wadze w granicach 4,5 - 8kg i wysokości w kłębie dochodzącej do 27cm. Bez wątpienia najbardziej charakterystycznymi cechami wyglądu psa są: arogancki, szeroki pysk kształtem przypominający chryzantemę oraz bardzo obfite owłosienie, pokrywające całe ciało psa. Pielęgnacja shih tzu jest wymagająca. Psa należy czesać codziennie, jego oczy oraz uszy należy poddać pielęgnacji specjalistycznymi preparatami, co dla mniej doświadczonych osób może okazać się uciążliwe.

Zachowanie shih tzu
Shi tsu to psy bardzo żywiołowe, radosne, skore do zabaw, potrafiące wyczuć kiedy jesteśmy w złym nastroju i swoim pieskim byciem wywołać uśmiech na naszej twarzy. Są one bardzo towarzyskie, nadają się do trzymania w bloku. Łatwo przystosowują się do nowego otoczenia, lubią spacery i zabawy na świeżym powietrzu, jednak w granicach zdrowego rozsądku. Należy zawsze pamiętać, że są to psy inteligentne i niezależne, potrafiące postawić na swoim, dlatego nie należy im zbytnio ulegać i zawsze pamiętać, kto jest panem domu.
Ok, a teraz
KONKURS

Jaki to SHIH TZU?
Za poprawną odpowiedż 5 komentarzy, TYLKO NIE ZAPOMNIJCIE PODAĆ ADRESU BLOGA, BO JEŚLI NIE ZOSTANIE PODANY NIE NAPISZĘ KOMENTARZY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (3) | dodaj komentarz

Mój nowy blog

piątek, 22 maja 2009 13:38

Hello mam na imię Ola. Właśnie założyłam tego bloga o zwierzętach domowych. Ja mam w domu chomiczka(samica), który nazywa się Dropsia. To miał być samiec, ale potem okazało się, że to dziewczynkaserce. W wakacjebedę mieć jeszcze psa pewnie rasy shih tzu, yorka,maltańczyka lub mieszańca.Dzisiaj dam jeszcze notkę o rasach psów ale to nową. Najpierw będę opisywać moje ulubione rasy. Jeśli chcecie żebym opisała jakąś rasę psa lub napisała o jakimś zwierzaku to piszcie w komentarzach. A jeśli znacie jakąś wstrząsającą opowieść o naszych kochanych petsach lub chcecie opowiedzieć o piesku, który jest już za Tęczowym Mostem to piszcze na e-mail.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (2) | dodaj komentarz

wtorek, 16 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  11 345  

Kalendarz

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Archiwum

Głosuj na bloog

Średnia ocen: 4.44
Oddano głosów: 9

Wróć do głosowania

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Nie ze mną takie numery!

Statystyki

Odwiedziny: 11345

Lubię to